Věda a technika v pozadí
Činnost přečerpávací elektrárny
Teorie
Mezi základní prvky přečerpávací vodní elektrárny patří spodní a horní nádrž, přivaděč a elektrárna. Základní pracovní cykly přečerpávací vodní elektrárny jsou turbínový a čerpadlový. Turbínový cyklus je aktuální v okamžiku nedostatku elektrické energie. V horní nádrži se otevře kulový uzávěr a voda začne proudit přivaděčem k turbíně. Tím dochází k roztáčení turbíny a následné výrobě elektrické energie. Do čerpadlového cyklu je elektrárna uvedena v okamžiku přebytku elektrické energie. Turbína je udržována v chodu za pomoci motor-generátoru a tím tedy dochází ke spotřebě elektrické energie, neboť turbína čerpá vodu do horní nádrže.
Přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně je složena ze strojovny a dvou nádrží umístěných v nadmořských výškách 800 a 1300 m. Vzhledem k umístění objektu v chráněném krajinném území je strojovna umístěna do podzemí. Hlavní charakteristický rys horní nádrže je umístení přímo v hoře Dlouhé stráně. Objem nádrže je 2,719 mil. m³ s plochou dna 72 500 m². Nádrž má tvar elipsy s rozměry 280 m šířka, 750 m délka. O těsnost nádrže se stará 18-ti cm vrstva betonu, který byl dovezen až z Albánie. Důvodem je extrémní teplotní odolnost od -30 do + 60° C. Objem dolní nádrže je 3,405 mil. m³ a je tvořena sypanou kamenitou hrází a asfaltovým těsněním. Veškeré strojní vybavení a zázemí elektrárny je umístěno v podzemí hory. Nejdůležitější místnost v elektrárně je kaverna se dvěma reverzními Francisovými turbínami, které jsou nejvetší v Evropě. Výkon každé turbíny je 325 MW, celkový výkon je tedy 650 MW a jedná se tak o nejvýkonnější vodní elektrárnu v České republice. Výstavba přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně stála 6,5 miliardy Kč. Dosažení plného výkonu je možné do 100 sekund. V plném výkonu může turbína pracovat nepřetržitě 6,5 hodiny. Elektrárna byla uvedena do provozu v roce 1996 – šestnáct let po zahájení výstavby.
V Česku jsou kromě přečerpávací elektrárny Dlouhé Stráně vybudovány ještě tři přečerpávací vodní elektrárny - vodní dílo Dalešice, které je zásobárnou technologické vody pro provoz Jaderné elektrárny Dukovany (kromě toho se tu výrábí elektrická energie, vyrovnávají se tu minimální a maximální průtoky), vodní elektrárna Štěchovice je nejmenší přečerpávací vodní elektrárnou v Česku a vodní elektrárna Černé jezero ležící na Šumavě, kde byl od roku 1960 čerpadlový provoz omezen.
Mezi tři největší přečerpávací elektrárny světa patří Bath County v USA s výkonem 3000 MW, Hizhou a Guangdong v Číně s kapacitou 2400 MW. Ve výstavbě je čínská přečerpávací elektrárna Fengning s výkonem 3600 MW, jejíž zprovoznění je v plánu na rok 2019.