Jak exponát vypadá
Jak exponát vypadá: 
Autor textu
Autor textu: 
O čem je tento exponát
O čem je tento exponát: 
Vyrobte energii v přečerpávací elektrárně a pochopte tak princip jejího fungování!
Charakteristickou vlastností přečerpávací elektrárny je její možnost skladování energie. Ta je skladována ve formě gravitační potenciální energie vody. Hlavní činnost přečerpávací vodní elektrárny je regulace výkyvu aktuální spotřeby elektrické energie. Hlavní výhodou je fakt, že přečerpávací vodní elektrárna dokáže přeměnit levnou noční energii, na drahou špičkovou díky čerpání vody z jedné nádrže do druhé.

Teorie

Mezi základní prvky přečerpávací vodní elektrárny patří spodní a horní nádrž, přivaděč a elektrárna. Základní pracovní cykly přečerpávací vodní elektrárny jsou turbínový a čerpadlový. Turbínový cyklus je aktuální v okamžiku nedostatku elektrické energie. V horní nádrži se otevře kulový uzávěr a voda začne proudit přivaděčem k turbíně. Tím dochází k roztáčení turbíny a následné výrobě elektrické energie. Do čerpadlového cyklu je elektrárna uvedena v okamžiku přebytku elektrické energie. Turbína je udržována v chodu za pomoci motor-generátoru a tím tedy dochází ke spotřebě elektrické energie, neboť turbína čerpá vodu do horní nádrže.


Princip přečerpávací elektrárny.
Zdroj: Techmania Science Center. Under Creative Commons.

Přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně je složena ze strojovny a dvou nádrží umístěných v nadmořských výškách 800 a 1300 m. Vzhledem k umístění objektu v chráněném krajinném území je strojovna umístěna do podzemí. Hlavní charakteristický rys horní nádrže je umístení přímo v hoře Dlouhé stráně. Objem nádrže je 2,719 mil. m³ s plochou dna 72 500 m². Nádrž má tvar elipsy s rozměry 280 m šířka, 750 m délka. O těsnost nádrže se stará 18-ti cm vrstva betonu, který byl dovezen až z Albánie. Důvodem je extrémní teplotní odolnost od -30 do + 60° C. Objem dolní nádrže je 3,405 mil. m³ a je tvořena sypanou kamenitou hrází a asfaltovým těsněním. Veškeré strojní vybavení a zázemí elektrárny je umístěno v podzemí hory. Nejdůležitější místnost v elektrárně je kaverna se dvěma reverzními Francisovými turbínami, které jsou nejvetší v Evropě. Výkon každé turbíny je 325 MW, celkový výkon je tedy 650 MW a jedná se tak o nejvýkonnější vodní elektrárnu v České republice. Výstavba přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně stála 6,5 miliardy Kč. Dosažení plného výkonu je možné do 100 sekund. V plném výkonu může turbína pracovat nepřetržitě 6,5 hodiny. Elektrárna byla uvedena do provozu v roce 1996 – šestnáct let po zahájení výstavby.

Fotografie z opravy horní nádrže Dlouhé Stráně.
Zajímavost z energetiky:
V Česku jsou kromě přečerpávací elektrárny Dlouhé Stráně vybudovány ještě tři přečerpávací vodní elektrárny - vodní dílo Dalešice, které je zásobárnou technologické vody pro provoz Jaderné elektrárny Dukovany (kromě toho se tu výrábí elektrická energie, vyrovnávají se tu minimální a maximální průtoky), vodní elektrárna Štěchovice je nejmenší přečerpávací vodní elektrárnou v Česku a vodní elektrárna Černé jezero ležící na Šumavě, kde byl od roku 1960 čerpadlový provoz omezen.
Mezi tři největší přečerpávací elektrárny světa patří Bath County v USA s výkonem 3000 MW, Hizhou a Guangdong v Číně s kapacitou 2400 MW. Ve výstavbě je čínská přečerpávací elektrárna Fengning s výkonem 3600 MW, jejíž zprovoznění je v plánu na rok 2019.
Autor textu
Autor textu: 
Tento text se týká exponátu
Tento text se týká exponátu: 
Uvedený exponát je součástí expozice
Uvedený exponát je součástí expozice: 

Rezervace a nákup vstupenek

Recepce

Poradíme Vám s objednáním a nákupem vstupenek.