Jak exponát vypadá
Jak exponát vypadá: 
Autor textu
Autor textu: 
O čem je tento exponát
O čem je tento exponát: 
Víte, jakou sílu je schopný vyvinout býk? Dokázali byste ho přetlačit? Přijďte k nám a zjistíte to.
Člověk si v průběhu dějin ochočil řadu zvířat nejen jako zdroj potravy, ale jako zdroj velké síly. Nejen v minulosti, ale i dnes v celém rozvojovém světě, jsou tažná zvířata nedílnou součástí zemědělství. Skot, buvoli, koně, muly, osli, sloni a velbloudi jsou využíváni pro svou sílu k práci na poli, při přepravě, výrobě apod.

Teorie

Různá zvířata mají různou sílu. Některá mají čistě hrubou sílu a jsou schopná zvednout, táhnout nebo nosit obrovská břemena. Další mohou být mnohem menší, ale mají obrovský výkon ve srovnání se svou velikostí. Je proto těžké rozhodnout, kdo je největším silákem. Zde je desítka největších světových siláků ze světa zvířat. 

Mezi ptáky je nejsilnější orel, který je schopen nést asi čtyřnásobek své vlastní tělesné hmotnosti a uletět s ním až tři kilometry. Anakonda dokáže vyvinout sílu odpovídající 250 kg a udusit tak kořist. Pokaždé, když kořist vydechne, tak anakonda zmáčkne pevněji. Největší druh medvěda grizzly dokáže zvednout 0,8 násobek své vlastní hmotnosti, tedy asi 500 kg. Býk může tahat 1,5 násobek své hmotnosti, tedy asi 900 kg. Voli zpravidla pracují bok po boku a jsou spojeni pomocí speciálního jha. Síla, kterou dokáží dva voli vynaložit, je pak daleko větší, pohybuje se kolem dvojnásobku celkové hmotnosti obou volů. Tygr unese něco přes 550 kg, tedy dvojnásobek své tělesné hmotnosti do výšky asi tří metrů. Gorila zvedne až dvě tuny, tedy asi desetinásobek své hmotnosti. Největším silákem ze světa savců je ale slon. Africký slon dokáže zvednout až 9 tun, tedy asi 1,7 násobek své hmotnosti.


Tygr.
Zdroj: commons.wikimedia.org. Under Creative Commons.

I když je slon pořádný silák, nejsilnějším živočichem není savec, ale příslušník hmyzí říše. Obyčejný mravenec dokáže v čelistech uzvednout padesátinásobek své vlastní váhy. Šampionem ale není. Tím je chrobák, který je schopen nadzvednout náklad 1115krát těžší, než je on sám. Dalším silákem je brouk nosorožík. Ten dokáže uzvednout 850násobek své vlastní hmotnosti. Kdyby člověk mohl zvednout stejnou váhu, zvedl by asi 65 tun. Síla nosorožíka spočívá v množství jeho svalů. Brouci nemají žádné kosti, jejich svaly jsou uvnitř kostry a díky svému vnějšímu krunýři tak mají mnohem více místa na připevnění svalstva.


Nosorožík kapucínek.
Zdroj: commons.wikimedia.org. Autor: George Chernilevsky. Public domain.
Autor textu
Autor textu: 
Tento text se týká exponátu
Tento text se týká exponátu: 
Uvedený exponát je součástí expozice
Uvedený exponát je součástí expozice: 

Rezervace a nákup vstupenek

Recepce

Poradíme Vám s objednáním a nákupem vstupenek.