Jak exponát vypadá
Jak exponát vypadá: 
Autor textu
Autor textu: 
O čem je tento exponát
O čem je tento exponát: 
Ověřte si své lyžařské schopnosti a snažte se projet všemi slalomářskými brankami bez zaváhání. K dispozici máte 3 obtížnosti sjezdovek, které jsou standardně označeny.
Lyžování původně sloužilo k pohybu po sněhu po dřevěných fošnách, jako sport se začalo vyvíjet na počátku 19. století. První velké lyžařské závody byly uspořádány roku 1843 v norském Trömso. Pozadu nezůstaly ani Čechy, v roce 1887 byl založen v Praze první lyžařský kroužek a ve stejné době hrabě Jan Harrach přivezl první ski pro své dělníky v Krkonoších. Základními odvětvími jsou alpské lyžování – sjezd prudkého kopce mezi brankami, severské lyžování zahrnující běh, skoky a severskou kombinaci, a akrobatické lyžování.

Teorie

Stoupání můžeme měřit pomocí poměru, např. 1:20 znamená, že na každých dvacet metrů se zvedne svah o jeden metr.


Stoupání/klesání v poměru 1:20.
Zdroj: Techmania Science Center. Autor: Magda Králová. Under Creative Commons.

Poměr 1:20 je vlastně zlomek 1/20 a zlomky můžeme přepsat jako procentuální podíl z celku. Stačí zlomek upravit tak, aby měl ve jmenovateli číslo 100. Hodnota čitatele pak představuje procenta. Příkladem může být třeba zlomek 1/20 = 5/100 =› 5 %. Znamená to, že na každý metr se kopec zvedne o 5 cm. Pokud není stoupání  kopce příliš velké, používají se promile ‰, která představují tisícinu celku, tzn. že zlomek upravíme tak, aby měl ve jmenovateli tisíc.


Stoupání/klesání 5 %.
Zdroj: Techmania Science Center. Autor: Magda Králová. Under Creative Commons.

Třetí možností zadání stoupání/klesání je použití úhlu. Použijeme goniometrickou funkci tangens v pravoúhlém trojúhelníku, která představuje poměr protilehlé a přilehlé strany k danému úhlu. Pro kopec se stoupáním 1:20 určíme úhel stoupání jako tg α = 1/20, α =› 2,9°.


Stoupání/klesání s úhlem 2,9°.
Zdroj: Techmania Science Center. Autor: Magda Králová. Under Creative Commons.
Zajímavost ze sportu:
Značení sjezdovek není nijak závazné. Existuje mezinárodně platné doporučení, aby modré sjezdovky nepřekračovaly sklon 25 % (asi 14°) a červené 40 % (asi 22°). Většinou se sjezdovky značí podle svého nejprudšího úseku. Nejstrmější černé sjezdovky mívají sklon 60 i 70 % (31 až 35°). Extrémní sjezdovku najdeme i u nás. Je to sjezdovka Šance na šumavském Špičáku s délkou 1,5 km a sklonem 100 % (45°) ve střední pasáži. Na Slovensku v Malé Fatře ve středisku Malá Lučivná je trať Černá s podobnou délkou a maximálním sklonem 80 % (39°), který je však téměř po celé délce trati. Mezi extrémy patří sjezdovka v Mayrhofenu se sklonem 78 % (38°). Dokonce až 100% sklon má údajně nejvýše položená část Ainecku v rakouském Katschbergu nebo trať La Coni ve Varsu.

Sjezdovka Tonale Paradiso.
Zdroj: commons.wikimedia.org. Under Creative Commons.
Autor textu
Autor textu: 
Tento text se týká exponátu
Tento text se týká exponátu: 

Rezervace a nákup vstupenek

Recepce

Poradíme Vám s objednáním a nákupem vstupenek.