Jak exponát vypadá
Jak exponát vypadá: 
Autor textu
Autor textu: 
Exponát má na starosti
Exponát má na starosti: 
O čem je tento exponát
O čem je tento exponát: 
Proč vybouchne kukuřičné zrno a změní se v popcorn? Otočte kolem a sledujte, jak se kukuřice mění v popcorn.
Pražená kukuřice neboli popcorn pochází z Ameriky, kde ho jako první konzumovali indiáni. Kukuřice pochází z Mexika, kde byla poprvé pro domácí potřebu využívána před 9000 lety.

Popcorn.
Zdroj: commons.wikimedia.org. Under Creative Commons.

Teorie

Popcorn se připravuje zahříváním zrnek kukuřice, která se skládají ze škrobu, oleje a vody. Při zahřátí na určitou teplotu se molekuly vody uvnitř zrnek začnou pohybovat, uvolňovat z vazby za vzniku páry. Díky pevné slupce nemůže pára nikam unikat a v zrnku vzniká velký tlak. Díky horkému oleji a páře uvnitř zrnka se škrob zjemní a zvláční. Během krátké chvíle dosáhne tlak páry uvnitř zrnka hodnoty 930 kPa při teplotě 180 °C, překročí se tak pevnost slupky a ta praskne. Velmi rychlý pokles tlaku způsobí, že se kukuřičné zrno zpěnovatí a obrátí naruby. Je důležité ohřívat popcorn určitou rychlostí. Příliš rychlé nebo příliš pomalé ohřívání vede ke vzniku špatně upražené kukuřice.


Obrácení zrna naruby.
Zdroj: commons.wikimedia.org. Under Creative Commons.

Popcorn bez přidání másla (nebo jiných tuků), solí a cukru je velmi levnou potravinou s nízkou energetickou hodnotou, s vysokým obsahem vlákniny a menším obsahem stopových prvků.  

Nutriční hodnota na 100 g popcornu

Vitamíny a minerály

Energie

1598 kJ (382 kcal)

B1 (thiamin)

0,2 mg

Sacharidy

78 g

B 2 (riboflavin)

0,3 mg

Vláknina

15 g

železo

2,7 mg

Tuk

4 g

 

 

 

Popcorn se vyrábí ve velkém ve speciálním přístroji na popcorn, který vynalezl Charles Cretors v Chicagu v roce 1885. Na rozdíl od ostatních výrobců se mu v jeho stroji podařilo vyrobit popcorn, rovnoměrně uvařený, křupavý ale přitom vláčný. Jeho stroj používal směs másla, sádla a soli, která byla zahřáta na teplotu 232 °C v kotli, ve kterém oheň vytvářel páru.

Jiným způsobem se popcorn vyrábí v některých čínských a korejských městech. Jádra kukuřice se nasypou do velkého litinového hrnce, který se uzavře těžkým víkem a pomalu se točí nad ohněm. Když tlakoměr na nádobce dosáhne určité hodnoty, tak se nádobka vyjme z ohně, přes víčko se dá velký plátěný pytel a těsnění se uvolní. Během obrovské exploze popcorn exploduje najednou a přesype se do pytle. Tato metoda se původně používala k pufování rýže.

Autor textu
Autor textu: 
Tento text se týká exponátu
Tento text se týká exponátu: 
Uvedený exponát je součástí expozice
Uvedený exponát je součástí expozice: 
Odborným garantem této expozice je
Odborným garantem této expozice je: 

Rezervace a nákup vstupenek

Recepce

Poradíme Vám s objednáním a nákupem vstupenek.