13. srpna 1888 – 14. června 1946
vynálezce televize

John Logie Baird se narodil ve skotském Helensburghu v rodině protestantského kazatele. Už od malička měl rád různé vynálezy. Ve dvanácti letech si postavil svůj vlastní telefon. Proto pro další studium zvolil Královskou technickou kolej v Glasgowě. Poprvé se tu seznámil s principy, které pak vedly k sestrojení televize, např. kotoučem Paula Nipkowa. Myšlenka televizního vysílání Bairdovy učarovala. Po absolvování glasgowské univerzity nastoupil jako inženýr do elektrárny. Naivně si myslel, že bude mít vedle pracovních povinností i čas na svoje experimenty. Proto se rozhodl osamostatnit, začal ne příliš seriozně podnikat – prodával nové čistidlo na boty, tepelné vložky do bot. Neuspěl. Odcestoval na Trinidad, kde si v černošské vesnici zřídil primitivní výrobnu zavařeniny. Zkrachoval. Vrátil se do Londýna a pokoušel se o výrobu mýdla. Obchodoval s australským medem. Úspěch se zase nedostavil. Peněz měl stejně jako na začátku a jako bunus podlomené zdraví. Na radu lékaře se usadil v Hastingsu, jeho rodina mu poskytla menší finanční podporu a konečně se začal věnovat televizi. V pronajaté mansardě pracoval ve dne v noci, až se konečně dostavily první úspěchy. První zařízení stálo na mycím stolku, skládalo se z bedny od čaje, motoru, který poháněl Nipkowův kotouč a v prázdné plechovce od sušenek stála lampa. Další součástí první televize byly látací jehly, zmuchlaný a znovu pečlivě vyhlazený staniol a čočky.


John Logie Baird.
Zdroj: commons.wikimedia.org. Public domain.

Nejprve zobrazil maltézský kříž a brzy pochopil, že je to málo. Z blízkého obchodu si půjčil břichomluveckou loutku, kterou pokřtil na Billa. V tu chvíli ho napadlo, že když zobrazí tvář loutky, může zobrazit i lidskou tvář. První tváří zobrazenou v televizi byl poslíček z kanceláře William Tayton. V lednu 1926 zažádal o licenci na pokusné vysílání. V srpnu povolení získal. Založil akciovou společnost a přenášel obrazy po drátě telegrafního vedení. Zkonstruoval noctovizor, zařízení umožňující snímat obraz v tmavé místnosti s využitím infračerveného zařízení. Začal vysílat i bezdrátově. V únoru 1927 se mu podařilo vysílat přes oceán. V září 1929 získal povolení vysílat půl hodiny denně pětkrát týdně s výjimkou sobot a nedělí. Baird neúnavně vymýšlel nové a nové věci – ve svém studiu Long Acre připravil první hrané inscenace, zkonstruoval přenosový vůz, předvedl první průmyslově zkonstruovaný televizní přijímač a zvýšil řádkovou normu na 240. Zároveň se objevila konkurence, především v americké společnosti EMI. 2. listopadu 1936 začala pravidelně vysílat BBC a vládní komise rozhodla, že systém vysílání se bude střídat mezi Bairdovým a EMI. 6. února 1937 byl Bairdův systém s konečnou platností zamítnut.


John Logie Baird.
Zdroj: National Portrait Gallery, London. Autor. Walter Benington. Under Creative Commons.

Baird se ale nevzdal. Zahájil pokusy s barevným vysíláním, s elektronickým systémem televizního vysílání v kinech. 1. září 1939 se BBC na šest let odmlčela a Baird přešel k vojenským inženýrům a pomáhal s konstrukcí radaru. 7. června 1946 stejná hlasatelka jako před šesti lety oznámila zahájení vysílání BBC. O týden později Baird zemřel v Bexhill–on–sea.


Zdroj: www.nbtv.wyenet.co.uk. Public domain.

Použité zdroje

[1] ŠIMÁČKOVÁ, M. John Logie Baird. Přemožitelé času 10.

Autor textu

Autor textu: 
Mgr. Magda Králová

Související vědci

Související kapitoly v encyklopedii: 
Zadejte příjmení

Rezervace a nákup vstupenek

Recepce

Poradíme Vám s objednáním a nákupem vstupenek.