Jak exponát vypadá
Jak exponát vypadá: 
Autor textu
Autor textu: 
O čem je tento exponát
O čem je tento exponát: 
Naučte se natočit plynulou chůzi nebo běh, tak aby se obraz nepohnul a vše vypadalo přirozeně. Přijďte si to vyzkoušet i vy.
Filmová kamera je vlastně speciální fotoaparát, který tvoří snímky kontinuálně na filmový pás (typicky 24 fotografií za sekundu) nebo jako soubor dat. Časové intervaly mezi jednotlivými snímky musí být kratší než je schopnost lidského oka rozlišit jednotlivé snímky (cca 1/16 s).

Teorie

Kamera jako optický snímací přístroj může být: fotoaparát, filmová kamera, televizní kamera, videokamera nebo webová kamera.

Kamera se skládá z objektivu, kterým prochází světlo odražené od snímaného objektu přes soustavu zrcadel. Pak dopadá buď na elektronku (starší zařízení), snímací čip nebo kinofilm (klasický o šířce 35 mm). Filmová kamera vybavená kinofilmem je také vybavena závěrkou, která reguluje clonu a clonkou, která umožňuje expozici jednotlivých políček filmu. Film se musí v kameře posouvat kontinuálně. Ale při expozici políčka (otevřené závěrce) musí být film v klidu. Po uzavření závěrky mechanismus kamery velmi rychle a velice přesně posune filmový pás o jedno políčko dál. K přesnému pohybu filmu v kameře slouží perforace filmu na jeho krajích. Kamery bývají vybaveny regulací počtu snímků za sekundu (1 – 50), která umožňuje natáčený děj zrychlit nebo zpomalit. Pohon snímků zajišťuje elektromotorek, dříve to byla klika na ruční pohon nebo na péro.


Profesionální filmová kamera 35mm, Arriflex 435ES.
Zdroj: commons.wikimedia.org. Public domain.

Současné kamery jsou vybaveny snímači obrazu CCD a CMOS. CCD je oproti CMOS poměrně nová technologie, mezi jejíž výhody patří nižší výrobní cena a použití nižšího provozního napětí. Tyto snímače ale většinou nedosahují kvalit CMOS. CCD (Charge-coupled device) využívá ke své činnosti fotoelektrický jev. Foton jako částice světla při svém nárazu do atomu předává část své energie a dokáže převést některý z jeho elektronů ze základního do tzv. excitovaného stavu. V polovodiči se takto uvolněný elektron podílí na jeho elektrické vodivosti nebo je ho možné odvést pomocí přiložených elektrod. U CCD je elektroda od polovodiče izolována tenoučnou vrstvičkou oxidu křemičitého SiO2, který se chová jako dokonalý elektrický izolant, takže uvolněné elektrony nemohou být odvedeny pryč.

Autor textu
Autor textu: 
Tento text se týká exponátu
Tento text se týká exponátu: 
Uvedený exponát je součástí expozice
Uvedený exponát je součástí expozice: 

Rezervace a nákup vstupenek

Recepce

Poradíme Vám s objednáním a nákupem vstupenek.