Jak exponát vypadá
Jak exponát vypadá: 
Autor textu
Autor textu: 
O čem je tento exponát
O čem je tento exponát: 
Zastaví se odpočet, studio utichne, rozsvítí se červené světélko na kameře a najednou jste v tom sami a živě! Vyzkoušejte si práci moderátorů zpravodajských relací.
Součástí každého zpravodajského studia je kromě řady kamer i čtecí zařízení. To umožňuje moderátorům plynule mluvit a dívat se při tom přímo do kamery.

Teorie

Čtecí zařízení je principiálně velmi jednoduché. Jeho základem je černá skříňka, ve které je pod úhlem 45° umístěno sklo, které paprsky odráží i propouští. V zadní části černé skříňky je otvor na čočku televizní kamery, ve spodní části je umístěn monitor, na kterém běží text. Ten dopadá na sklo, kde se odráží směrem k moderátorovi. Zároveň ale sklo propouští odražené světlo od moderátora přímo do objektivu kamery. 


Čtecí zařízení: 1 kamera, 2 plášť čtecího zařízení, 3 monitor, 4 čisté sklo jako dělič paprsku, 5 směr pohledu moderátora do kamery, 6 promítaný text.
Zdroj: commons.wikimedia.org. Under Creative Commons.

Výhodou čtecího zařízení je, že se moderátor nemusí dívat do písemných poznámek, sklánět tak hlavu dolů, ale může mluvit spontánně, zpaměti a dívat se přímo do objektivu kamery. Dříve se moderátoři museli učit velké množství textu zpaměti nebo se používaly papírové karty s textem. Jejich nevýhodou bylo, že moderátor musel uhnout pohledem do strany.


Profesionální čtecí zařízení.
Zdroj: commons.wikimedia.org. Under Creative Commons.

Zařízení poprvé vyvinula firma TelePrompTer Company v roce 1950. Toto původní čtecí zařízení ovládal skrytý technik. Text byl vytištěn velkými písmeny pomocí speciálního elektrického psacího stroje na papírový svitek, který se pak postupně odvíjel. V roce 1982 se poprvé objevilo čtecí zařízení společně s osobním počítačem. Od té doby je ve zpravodajství součástí každého čtecího zařízení počítač připojený k monitoru a televizní kameře.

Čtecí zařízení se nepoužívá jen v televizním studiu, ale třeba i v politické kampani. Poprvé ho využil americký prezident Dwight Eisenhower v prezidentské kampani z roku 1952.

Jak si vyrobit čtecí zařízení za pár korun.
Autor textu
Autor textu: 
Tento text se týká exponátu
Tento text se týká exponátu: 
Uvedený exponát je součástí expozice
Uvedený exponát je součástí expozice: 

Rezervace a nákup vstupenek

Recepce

Poradíme Vám s objednáním a nákupem vstupenek.