18. listopadu 1787 – 10. července 1851
francouzský vynálezce

Louis Jacques Mandé Daguerre se narodil v chudé rodině soudního sluhy. Pracoval jako pomocník malíře divadelních dekorací, pak jako asistent malíře panoramatických obrazů. V roce 1810 navrhl a provedl výpravu hrůzostrašné hry Upír a od té doby se o Daguerra divadelní ředitelé prali. Ve třiceti letech otevřel na náměsí Château d´Eau svůj podnik. Návštěvník si sedl, sluha zhasl svíčky a ukázal se pohled na různé kouty Evropy. Daguerre své diváky nadchl. Jeho dioráma využívalo průsvitného plátna, pomalovaného z obou stran a podle potřeby osvětleného zepředu nebo zezadu, aby navodil žádanou atmosféru. Časem ho ale malování obrovských plachet zmáhalo, a tak si práci usnadnil pomocí kamery obscury – obrázek promítl na plátno a pak obkreslil. To už byl jen malý krůček k tomu, aby vymyslel způsob, jak zachytit obrázky sami od sebe. Celé týdny a roky opakoval pokusy až dospěl k finančímu krachu.


Louis Daguerre.
Zdroj: commons.wikimedia.org. Public domain.

V roce 1825 získal Daguerre kontakt na penzionovaného důstojníka Nicéphora Niepce, který objevil heliogravuru, světlorytinu. Čtyři roky trvalo, než se oba domluvili na spolupráci. Pak sepsali společnou smlouvu a předali si výsledky svých prací. Jejich spolupráce netrvala dlouho. Niepce v roce 1833 zemřel. Daguerre v pokusech nepřestal. Náhoda tomu prý v roce 1835 chtěla, že se mu podařily první snímky. Málo osvícené nepovedené desky odložil do skříně s tím, že je za pár dní omyje a nachystá na další expozici. Když je ale po pár dnech vytáhl na sluneční světlo, zjistil, že obrázky jsou přirozené, ostré a na světle neměnné. Daguerre pátral po látce ve skříni, která to způsobila – byla to rtuť. Daguerre svůj vynález dále zdokonaloval – dokázal expozici zkráti z hodin na minuty, jako ustalovač použil v roce 1837 obyčejnou kuchyňskou sůl.


Boulevard du Temple vytvořený Daguerrem v roce 1838.
Zdroj: commons.wikimedia.org. Public domain.

Teď nezbývalo nic jiného než vynález zpeněžit. Nebyl o něj zájem. Dagguerovou poslední nadějí byla Academie des Sciences. Ta ustavila komisi složenou z Francoise Araga, Jeana Biota a Alexandera Humboldta. Vynález prouzkoumali a ve zprávě ze dne 7. ledna 1839 doložili, že Daguerrův objev je nový a originální. Francouzská vláda se nabídla a objev odkoupila. Každá částa byla vzhledem k tušené důležitosti objevu malá, proto Daguerre i syn Niecéphora Niepce dostali doživotní rentu. Daguerre byl navíc jmenován rytířem Čestné legie. Dne 19. srpna 1839 byl na slavnostním zasedání Academie des Sciences zveřejněn podrobný popis vynálezu s prohlášením, že tím je vynález daguerrotypie věnován celému světu.


Zdroj: commons.wikimedia.org. Public domain.

Použité zdroje

[1] BERNARD, V. Louis Daguerre. Přemožitelé času 6.

Autor textu

Autor textu: 
Mgr. Magda Králová

Související vědci

Související exponáty Techmanie

Související kapitoly v encyklopedii: 
Zadejte příjmení

Rezervace a nákup vstupenek

Recepce

Poradíme Vám s objednáním a nákupem vstupenek.