7. května 1713 – 17. května 1765
francouzský matematik a astronom

Alexis Claude Clairaut se narodil v Paříži, patřil mezi matematicky nadané děti, základy matematiky mu vštípil jeho otec, takže v deseti letech studoval matematickou analýzu, ve třinácti publikoval a v osmnácti vydal první matematickou knihu. V roce 1736 se podílel na Maupertuisově výpravě do Laponska, která zde měřila délku stupně poledníku. Výprava ho inspirovala v roce 1743 k napsání knihy Théorie de la figure de la Terre, kde rozebral vliv gravitace a odstředivé síly na rotující těleso a jeho elipsoidický tvar.


Alexis Clairaut.
Zdroj: commons.wikimedia.org. Public domain.

Clairaut se proslavil, když se zdálo, že Halleyova kometa otřese Newtonovou gravitační teorií. Podle této teorie totiž Halley vypočítal, že kometa jím objevená se vrátí v roce 1758. Rok však uplynul a kometa nikde. Tehdy Clairaut a Jérôme Lalande vyčíslili přitažlivé působení Jupitera a Saturna a odvodili, že tentokrát bude kometa vyjímečně zpožděna o 518 dní. Kometa mu dala za pravdu. Prošla přísluním 13. března 1759. Clairaut roku 1752 získal cenu za řešení pohybu Měsíce. Teorii pohybu Měsíce již vypracoval Leonhard Euler. Ale protože nebyl moc dobrý počtář, dosáhl Clairaut větší přesnosti.

Použité zdroje

[1] Dějiny matematiky a fyziky v obrazech, sedmý soubor. Redigoval Jaroslav Folta. 1. vydání. Praha: Jednota československých matematiků a fyziků, 1989. ISBN 80–7015–012–2.

Autor textu

Autor textu: 
Mgr. Magda Králová

Související vědci

Související exponáty Techmanie

Související kapitoly v encyklopedii: 
Zadejte příjmení

Rezervace a nákup vstupenek

Recepce

Poradíme Vám s objednáním a nákupem vstupenek.