Kdo chce posunout po podlaze stůl, musí překonat tření. Jedete–li na kole po rovné silnici, musíte šlapat do pedálů, abyste překonali tření, protože jinak by se kolo za chvíli zastavilo. Auta mají motory především proto, aby překonávaly tření. Na co lidé po celou historii vynakládají nejvíce práce? Asi právě na překonávání tření.

Lidé proto hledali různé způsoby, jak tření zmenšit, a přišli na různé užitečné vynálezy. Nejdůležitější z nich je kolo. Vůz s koly byl prý vynalezen v Mezopotámii asi před 6 000 lety. Nejdřív se nový vynález používal ve válce. Tak vznikly válečné vozy. Kolo není nic samozřejmého. Leckde ho ještě nedávno vůbec neznali. Třeba v Americe před příchodem Evropanů bylo několik vyspělých národů: Mayové, Aztékové, Inkové a další. Znali leccos z astronomie a matematiky, ale nikde na americkém kontinentu nepoužívali k dopravě kolo. Před tisíci lety bylo kolo vzácností i v Evropě. Postupně přicházely i další vynálezy, které tření zmenšovaly. Lidé stavěli rovné silnice, kola mazali kolomazí, vynalezli kuličková ložiska, na kola začali dávat pneumatiky.


Zdroj: www.freedigitalphotos.net. Free picture.

Nemůžeme ovšem tření zmenšovat donekonečna. Kdyby nebylo smykového tření zmizela by spousta běžných jevů a množství obvyklých jevů by probíhalo zcela jinak: nemohli bychom chodit, sedět, používat všechny věci kolem sebe, nebylo by tření mezi koly a vozovkou, nedostali bychom se vůbec nikam, nedokázali bychom postavit žádný dům, vítr by nikdy neustal, zvuk by nezmlkl. O vlastnostech tření se přesvědčujeme v zimě, když je náledí. V prosinci 1927 londýnské noviny přinesly následující zprávu „Silné náledí podstatně znesnadnilo pouliční tramvajovou dopravu v Londýně. Asi tisíc čtyři sta lidí bylo dopraveno do nemocnice se zlomeninami rukou, nohou apod.“. Síly, které působí proti pohybu těles, se nazývají odporové síly a patří sem smykové a valivé tření.

Autor textu

Autor textu: 

Rezervace a nákup vstupenek

Recepce

Poradíme Vám s objednáním a nákupem vstupenek.