Jak exponát vypadá
Jak exponát vypadá: 
Exponát má na starosti
Exponát má na starosti: 
O čem je tento exponát
O čem je tento exponát: 
Lokomotiva 32 E je prototypem těžké rychlíkové lokomotivy, který byl vyroben roku 1963 v plzeňské Škodovce. Jedná se o první lokomotivu na světě se sklolaminátovou karoserií a první lokomotivu v tehdejším Československu na jejíž výrobě se podílel designér – prof. Otakar Diblík.

Lokomotiva 32 E/S 699.0 s délkou 20 m a váhou 126 t patřila k největším a nejtěžším lokomotivám, které Škodovka vyrobila. Navíc s výkonem 6 196 HP se jednalo i o nejvýkonnější lokomotivu své doby. Pojezd byl tvořen dvěma třínápravovými podvozky osazenými celkem šesti sériovými stejnosměrnými trakčními motory. Lokomotiva byla určena pro střídavé soustavy o napětí 25 kV / 50 Hz. 

Lokomotiva byla testována na trati Plzeň – Horažďovice, avšak při testování se ukázalo, že je na svou dobu příliš předimenzovaná a pro některé zatáčky s menším poloměrem třínápravový podvozek nevyhovuje. Proto o ni ČSD přestaly jevit zájem. ČSD daly přednost menším lokomotivám řady S 489.0, pro které byla „laminátka“ přímým vzorem. Na podzim 1965 byla vystavována na brněnském technickém veletrhu. Dne 12. 12. 1965 byla prodána pro potřeby testovacího okruhu v Cerhenicích. V letech 1966 – 1967 byla zrekonstruována, byly jí instalovány nové podvozky se změněným převodem čímž bylo docíleno navýšení výkonu až na 6 598 HP a maximální rychlosti až na 160 km/h (původně 120 km/h). Koncem 60. let pak lokomotiva zajela tehdejší rychlostní rekord na trati Brno – Břeclav, kdy jela maximální rychlostí 203 km/h. V pozdějších letech byla přesunuta na testovací okruh do Velimi, kde 21. 1. 1981 při jízdách na malém okruhu vyhořela. Nebyla již nikdy zprovozněna a ve Velimi fungovala již jen jako mrtvá zátěž. V roce 1998 byla přetažena do areálu Škody Plzeň, kde čekala dalších 12 let na rekonstrukci. Té se dočkala až díky Techmanii a financím z ROP Jihozápad. Od srpna 2010 je součástí expozice Techmanie.

 
Tento text se týká exponátu
Tento text se týká exponátu: 
Uvedený exponát je součástí expozice
Uvedený exponát je součástí expozice: 
Odborným garantem této expozice je
Odborným garantem této expozice je: 

Rezervace a nákup vstupenek

Recepce

Poradíme Vám s objednáním a nákupem vstupenek.