Jak exponát vypadá
Jak exponát vypadá: 
Exponát má na starosti
Exponát má na starosti: 
O čem je tento exponát
O čem je tento exponát: 
Zastavení číslo 3 je zaměřeno na léta 1910-1918 a vývoj Škodových závodů v období 1. světové války. K vidění jsou fotografie zbrojní výroby (houfnice, moždíře), model polní houfnice nebo například originální zapalovače polních granátů.
PRVNÍ SVĚTOVÁ VÁLKA (1914 – 1918)

První světová válka přinesla Škodovce značnou konjunkturu. Zbraně ze Škodovky, zvláště pak těžká děla a houfnice, se velmi osvědčily na všech frontách. Většina výroby válečných let se soustředila právě na zbraně. 

Dne 25. 5. 1917 došlo v muničce na Bolevci ke katastrofě. V ten den bylo v areálu muničky více než 3 000 zaměstnanců z nichž, podle oficiálních údajů, 202 zemřelo a 689 bylo popáleno či jinak zmrzačeno. K prvnímu výbuchu došlo ve 13:32 v baráku číslo 10 (oddělení zapalovačů), nejspíše od jednoho vadného zapalovače. Následovala další řada menších i větších výbuchů. Poslední, nejsilnější výbuch zazněl v 15:08, kdy do vzduchu vyletělo skladiště trhavin. Výbuch vytvořil nad muničkou obrovský krvavě rudý oblak hřibovitého tvaru, okolní les zachvátil požár. Jedinou budovou, která tragédii přečkala do dnešních dnů je budova bývalé kantýny.

Tato událost inspirovala spisovatele Karla Čapka k sepsání románu Krakatit. Spisovatel celý výbuch pozoroval z oken zámku Chyše u Žlutic (vzdušnou čarou cca 40 km severozápadně od Plzně), kde působil jako vychovatel u rodiny hraběte Lažanského.

Tento text se týká exponátu
Tento text se týká exponátu: 
Uvedený exponát je součástí expozice
Uvedený exponát je součástí expozice: 
Odborným garantem této expozice je
Odborným garantem této expozice je: 

Rezervace a nákup vstupenek

Recepce

Poradíme Vám s objednáním a nákupem vstupenek.