Jak exponát vypadá
Jak exponát vypadá: 
Autor textu
Autor textu: 
Společně strávený čas u jídla patří neodmyslitelně k celé historii lidstva. V jeskyni Qesem nedaleko Tel Avivu byly nalezeny důkazy o existenci ohniště na přípravu pokrmů starém 300 000 let. Společně se lámal chleba i v Bibli. Společné stolování – dělení o jídlo – pomáhá lidi stmelovat. Už od dětství je láska spojována s potravou.

Teorie

Sebelepší jídlo kydnuté na špinavý talíř a servírované na neupraveném stole nevzbudí v člověku chuť k jídlu, spíš naopak. Správně prostřený stůl a vhodné chování u stolu může naopak chuť k jídlu povzbudit, proto si popíšeme základní pravidla stolování.

Nejprve něco o zasedacím pořádku. U stolu jsou místa v čele, vyhrazená místa a místa vedlejší. Čelní místo bývá vyhrazeno pro hostitelku a mělo by být proti dveřím. Po její pravé a levé ruce jsou místa čestná. Pokud je na hostině více osob, je vhodné označit místa jmenovkami.

Při prostírání používáme talíře a příbory. Na mělký talíř na hlavní chod dáváme hluboký talíř na polévku. Lžíci klademe nad talíř vnitřní stranou nahoru a střenkou k pravé ruce. Nůž k pravé ruce ostřím k talíři, vidličku k levé ruce hroty vzhůru. Není chyba, pokud položíme lžíci vpravo vedle nože. Nad nůž vpravo stavíme sklenici s vodou, nad vidličku vlevo malý talířek na kompot nebo salát. Složený ubrousek klademe vedle vidličky. Doprostřed stolu umístíme láhev s vodou, chléb, ve slánce sůl a květinu.


Ukázka formálního stolničení.
Zdroj: commons.wikimedia.org. Under Creative Commons.
Zajímavost ze stolování:
Ke stolování neodmyslitelně patří příbor. Jeho součástí je vidlička. Už staří Římané používali kovové hroty, aby vydloubli hlemýždě z ulity, ale vidlička se při stolování začala používat až v 17. století. V 19. století mívaly příborové sady až 30 různých typů vidliček – na krevety, sardinky, humry, mušle, ústřice apod. Pokud je při stolování na stole nachystaná velká řada vidliček, pak se stačí řídit tímto pravidlem: začít vidličkou, která je nejdále vlevo, a postupovat směrem k talíři.

Zleva: vidlička na zmrzlinu, ústřice, koktejlová vidlička, vidlička na ryby, krevety, humry a servírovací vidlička.
Zdroj: commons.wikimedia.org.

Na správně prostřený stůl se musí také zprávným způsobem servírovat jídlo. Polévka se roznáší v polévkové míse, ke které se dává polévková naběračka. Do polévky se dává až u stolu a vždy držadlem k osobě, která si bude polévku nabírat. Maso se krájí už v kuchyni a rovná se na podlouhlou masovou místu, na níž se také dává lžíce a vidlička k servírování. Omáčky se podávají v omáčníku, který se staví na talířek, vedle něj se klade lžíce nebo omáčková naběračka. Příloha se podává v hlubší míse. Knedlíky, noky apod. se servírují v míse kulaté, zelenina a saláty v míse čtyřhranné se lžící a vidličkou. Moučníky se servírují na mělké kulaté míse a dává se k nim lopatička. Pokud je součástí menu ovoce, neservíruje se zvlášť, ale umyté a očištěné je součástí prostřeného stolu.

Při stolování by se měla dodržovat základní pravidla. Čisté ruce a klidné chování je základním požadavkem. Pokud je součástí prostírání i látkový ubrousek, pak se přeloží na polovinu a položí na kolena. Pokud si nabíráme naservírované jídlo sami, je neslušné si ho nabírat mnoho a pak nechávat zbytky. Během stolování bychom neměli:

  • pít, pokud máme plná ústa
  • otírat si rty rukou
  • mlaskat, srkat a foukat jídlo
  • jíst příliš rychle, ani příliš pomalu
  • kritizovat jídlo hostitelce
  • mluvit o nechutných věcech
  • mluvit s plnými ústy

Jak se naopak chovat? Polévka se nalévá po vnitřní okraj talíře. Lžíce se drží u konce držadla. Polévky se nenabírá rovná lžíce, ale jen tak, aby nekapala zpět do talíře. Jsou-li v polévce nudle, pak se nudle přečnívají přes okraj lžíce překrojí hranou lžíce. Větší knedlíky se rozkrájejí lžící. Polévka se nesrká, po jídle se nechává lžíce na talíři.

Přílohy k hlavnímu chodu se jí vidličkou a krájí nožem. Vidlička se drží v levé, nůž v pravé ruce. Pokrmy, které se nekrájí, se mohou jíst vidličkou v pravé ruce. Maso se od kosti okrajuje, neokusuje (na kosti se servíruje malý talířek). Nejdříve se ukrojí kousek masa, k tomu se přiloží na vidličku příloha, šťáva nebo omáčka a opatrně se vše dá do úst. Nikdy se nedává do úst nůž a neolizuje se. Chléb a houska se lámou, nikdy se nekrájí nožem. Na ryby se používá zvláštní příbor. Rybí maso se nekrájí, ale opatrně se stahuje z kostí vidličkou. V levé ruce se drží chléb, kterým se maso přidržuje na talíři.

Kompot se jí malou lžičkou. Velké kousky ovoce se nedávají do úst celé, ale lžičkou se rozkrájí. Pecky se nevyplivují, dávají se lžičkou na spodní talíř. Salát se jí vidličkou. Buchty, koblihy a podobné pečivo se bere rukou, ulamuje se a jí. Měkké moučníky se nabírají lopatičkou a jí malou lžičkou. K moučníku se může servírovat i příbor, který je ale menší než na hlavní chod. Pokud se krájí nožem, pak se do úst dává vidličkou.

Autor textu
Autor textu: 
Tento text se týká exponátu
Tento text se týká exponátu: 
Uvedený exponát je součástí expozice
Uvedený exponát je součástí expozice: 

Rezervace a nákup vstupenek

Recepce

Poradíme Vám s objednáním a nákupem vstupenek.