Jak exponát vypadá
Jak exponát vypadá: 
Autor textu
Autor textu: 
Pokud si správně poskládáte jídelníček, bude prospívat vašemu zdraví. Dodá vám potřebné živiny a energii v dostatečném, ale ne přebytečném množství. V neposlední řadě dobře poskládaný jídelníček předchází civilizačním onemocněním, jako je např. cukrovka a obezita. Nesmíme zapomínat, že pro zdravý život je nutné jídelníček kombinovat s pohybem.

Teorie

Vyvážený jídelníček by měl tvořit tzv. potravinovou pyramidu, která ukazuje správnou spotřebu jednotlivých druhů potravin. 


Světové verze potravinové pyramidy.
Zdroj: www.margit.cz.

První výživová pyramida vznikla již v roce 1974 ve Švédsku, ale řada zemí si později vytvořila svou vlastní verzi potravinové pyramidy. Příkladem může být třeba americká verze z roku 1980 a o něco zdravější středozemní pyramida z roku 2000. U nás se setkáme především s výživovou pyramidou vydanou Ministerstvem zdravotnictví, která vychází z původní švédské pyramidy. Pyramida vydaná Ministerstvem zdravotnictví je členěna do 4 pater a na 6 skupin potravin. U každé skupiny potravin může být přesně definována velikost porce a doporučené počty porcí jednotlivých skupin potravin v závislosti na věku a pohlaví jedince.


Zdravý talíř.
Zdroj: Techmania Science Center. Under Creative Commons.

Kromě výživové pyramidy je také velkou pomůckou pro sestavení jídelníčku Zdravý talíř. Zdravý talíř v sobě odráží nejnovější poznatky a doporučení. Je také přehlednější než výživové pyramidy. Zda jste zdravý talíř dodrželi, zjistíte jednoduše. Večer si představte na talíři vše, co jste ten den snědli. Pokud jsou poměry množství druhů potravin jako na obrázku, je to správně. Více o problematice zdravého talíře na www.zdravitalir.info.

Co je to zdravý talíř?
Autor textu
Autor textu: 
Tento text se týká exponátu
Tento text se týká exponátu: 
Uvedený exponát je součástí expozice
Uvedený exponát je součástí expozice: 

Rezervace a nákup vstupenek

Recepce

Poradíme Vám s objednáním a nákupem vstupenek.