Jak exponát vypadá
Jak exponát vypadá: 
Autor textu
Autor textu: 
O čem je tento exponát
O čem je tento exponát: 
Náš největší exponát je model sluneční soustavy v měřítku 1:80 milionům. Všechny planety visí u stropu po celé délce expozice planetária. Modelu dominuje téměř 18 metrový model Slunce, ve kterém je umístěn samotný projekční sál. Pokud bychom chtěli, aby platilo i vzdálenostní měřítko, museli bychom planetu Neptun umístit až do Berouna. Součástí modelu je i velký informační stůl, nacházející po pravé straně u modelu Slunce. Pomocí 3D brýlí můžete důkladně prozkoumat nejen planety sluneční soustavy, ale i dovědět se i něco o sondách, které je zkoumaly.
Pokud bychom chtěli znázornit na jeden papír přesný plán sluneční soustavy, nepodařilo by se nám to. Úspěšní bychom byli jen v případě, že bychom hrubě porušily pravidla kreslení plánů v měřítku.

Teorie

Sluneční soustavu tvoří dvě vnitřní planety (Merkur a Venuše), Země, a pět vnějších planet (Mars, Jupiter, Saturn, Uran a Neptun), 5 trpasličích planet (Ceres, Pluto, Eris, Makemake a Haumea), přes 150 měsíců (především u Jupiteru, Saturnu, Uranu a Neptuna) a další menší tělesa jako planetky, komety, meteoroidy apod. Planetky se nachází v tzv hlavním pásu na drahách mezi Marsem a Jupiterem a v oblasti tzv. Kuiperova pásu za drahou Neptunu, případně i dále. Úplný okraj naší soustavy pak tvoří obrovská zásobárna kometárních jader tzv. Oortův oblak.

Planety putují vesmírem po téměř kruhových nebo eliptických drahách se Sluncem v ohnisku. Podobně obíhají své planety i měsíce. Sluneční soustava je součástí Galaxies velkým G, která se nepřesně nazývá Mléčná dráha. Ta je součástí místní skupiny galaxií, kupy a nadkupy a nakonec tzv. Supergalaxie, kam patří i např. galaxie M 31 v Andromedě.

Planeta Rovníkový průměr (km) Střední vzdálenost od Slunce (AU) porovnání vzdáleností od Slunce v měřítku 1:80 mil. (vzdušná vzdálenost od Slunce v planetáriu)
Merkur 4 878 0,387 náměstí T. G. Masaryka (mapa)
Venuše 12 104 0,723 náměstí Republiky (mapa)
Země 12 756 1,000 Štruncovy sady (mapa)
Mars 6 794 1,524 Fakultní nemocnice Plzeň (mapa)
Jupiter 142 796 5,203 Dýšina (mapa)
Saturn 120 000 9,560 Stupno (mapa)
Uran 50 800 19,285 Líšná (mapa)
Neptun 48 600 30,265 Beroun (mapa)

Sluneční soustava zaujímá nepředstavitelně rozsáhlý prostor, planety sahají do vzdálenosti přibližně 50 AU a pásmo komet do vzdálenosti přibližně 1 000 AU. Planety ve srovnání se vzdálenostmi, které je dělí, jsou mizivě malé. V planetáriu Techmanie máte možnost porovnat velikosti planet na modelu v měřítku 1:80 mil. V posledním sloupci tabulky a na mapě máte pak možnost porovnat vzdálenosti planet v tomto měřítku. 


Planety v měřítku 1:80 mil. v planetáriu Techmanie.
Zdroj: Techmania Science Center. Under Creative Commons.

Zhruba 99,866 % celkové hmotnosti sluneční soustavy tvoří samo Slunce, které svou gravitační silou udržuje soustavu pohromadě. Zbylých 0,133 % připadá na planety a jiná tělesa. 


Porovnání velikosti planet.
Zdroj: Techmania Science Center. Under Creative Commons.
Autor textu
Autor textu: 
Tento text se týká exponátu
Tento text se týká exponátu: 
Uvedený exponát je součástí expozice
Uvedený exponát je součástí expozice: 

Rezervace a nákup vstupenek

Recepce

Poradíme Vám s objednáním a nákupem vstupenek.