Logo mise Apollo.
Zdroj: www.nasa.gov.

V lednu 1967 byl stanoven termín letu Apolla 1 na 21. února 1967. Posádku tvořili Virgil Grissom, Edward White a Roger Chaffeen. 27. ledna se ale stala tragická nehoda - při jednom z testů vznikl v kabině rakety v důsledku elektrického zkratu požár, při kterém se všichni členové posádky udusili oxidem uhelnatým. Kvůli tomuto neštěstí byly zrušeny plánované lety Apolla 1, 2 a 3. Byly prováděny jen testy bez lidské posádky (mise Apollo 4, 5 a 6). První pilotovanou lodí programu Apollo bylo Apollo 7 (uskutečnila 163 obletů země). Ještě téhož roku raketa Saturn V navedla Apollo 8 na oběžnou dráhu kolem Měsíce. Z lodi se vysílal 1. kosmický přímý televizní přenos.

Let Apolla 8.

V březnu 1969 byla v projektu Apollo 9 na dráze kolem Země vyzkoušena celá sestava lodi i s výsadkovým modulem, v květnu se odehrávala generálka u Měsíce a v červenci došlo k historickému přistání. Přesně 16. července 1969 odstartovala mise Apollo 11. 20. července přistál modul na měsíčním povrchu. "Je to malý krok pro člověka a velký skok pro lidstvo!" Touto větou vykročil Neil Armstrong v noci ze soboty na neděli jako první pozemšťan na Měsíc. V Houstonu, kde je řídící středisko, byla ještě sobota 20. července 1969, přesně 21 hodin 56 minut místního času, ve střední Evropě už bylo 21. července 2 hodiny 56 minut. Po Armstrongovi seskočil na Měsíc jeho kolega Edwin "Buzz" Aldrin. Astronauti filmovali, fotografovali, sbírali vzorky půdy. Místo svého přistání nazvali základnou Tranquillity - podle latinského názvu Moře klidu. Oba muži měli boty a kalhoty brzy pokryté prachem. Potom vztyčili americkou vlajku a instalovali sérii vědeckých přístrojů, které vysílaly automaticky zprávy i po jejich odletu. Po dvou hodinách práce na povrchu se astronauti vrátili do malého Lunárního modulu, ve kterém přiletěli. A když se trochu prospali, horní část tohoto modulu se utrhla od spodního a zamířila k lodi Apollo 11, která kroužila okolo Měsíce. V Apollu na ně čekal třetí astronaut Michael Collins. O misi si přečtěte v poutavé reportáži s názvem …a velký skok pro lidstvo od Karla Pacnera, který se přímo zúčastnil startu Apolla 11 na floridském kosmodromu a v průběhu letu pobýval v řídícím středisku v americkém Houstonu.

První přistání na Měsíci.

Celkem se na Měsíc vypravilo sedm expedic. Apollo 13 ale kvůli technickým problémům nemohlo na Měsíci přistát a výprava se stala nejúspěšnější záchrannou misí NASA. Hlášení "Houstone, máme problém" je málem stejně slavné jako Armstrongova slova po přistání na Měsíci. Posádka Apolla 13 musela s velkými problémy obletět Měsíc a po obrovském úsilí se vrátila na Zemi. Poslední expedicí na Měsíc byla cesta Apolla 17 a posledním člověkem na Měsíci (zatím) byl velitel Apolla 17 Eugene Cernan. Americké nadšení pro lety na Měsíc brzy vyprchalo. Při jednom z dalších přistání jedna televize přerušila fotbalový zápas přímým přenosem z Měsíce. Rozhořčení fanoušci volali do studia a stěžovali si. 11. prosince 1972 přístál výsadkový modul Chalenger v oblasti kráteru Taurus-Littroe a tím skončilo velké dobrodružství letů na Měsíc ve 20. století.

Zajímavost z kostmonautiky:
Mise Apolla potkaly dvě velké opravy. První opravu zvládli astronauté Apolla 13 – Jim Lovell, John Swigert a Fred Haise. Ti 13. dubna 1970 vyslali k řídícímu středisku legendární slova: „Houstone, máme problém!“. Od tohoto momentu se z mise na Měsíc stala snaha o přežití. Astronauté museli několikadenní cestu zpět na Zemi absolvovat v kabině lunárního modulu Aquarius, původně plánované pro dva muže na dva dny. S tím souvisela také zásoba absorpčních patron s hydroxidem lithnatým, které sloužily k pohlcování CO2. V kabině Aquaria se pomalu začala zvyšovat koncentrace CO2. Nejjednodušším řešením by bylo použít stejné patrony z velitelského modulu. Jenomže patrony do lunárního modulu a do velitelského modulu dodávaly jiné firmy. V lunárním modulu byly kulaté, ve velitelském modulu hranaté.

Astronaut John L. Swigert, vpravo, s improvizovanou redukcí pro připojení filtrů oxidu uhličitého. Zdroj: www.nasa.gov.Problém naštěstí vyřešil tým Eda Smylieho. Během několika hodin vymysleli řešení za použití patrony LiOH z velitelského modulu, nůžek, šedé lepicí pásky, tvrdých desek letového plánu, igelitového pytle na prádlo, kyslíkové hadice od skafandru a ponožek. Tým Eda Smylieho pak posádce nadiktoval přesný postup a ti měli za padesát minut hotovo. O několik hodin později klesla hladina CO2 z hrozivých 13 mmHg na 1,8 mmHg a později na 0,1 mmHg. Pro jistotu ještě vyrobili jedno stejné zařízení, které umístili do přechodového tunelu mezi velitelský a lunární modul. Celé řešení dostalo přezdívku mailbox (poštovní schránka). Nakonec ještě musíme dodat, že všichni tři kosmonauti v pořádku přistáli.
Další velká oprava potkala misi Apollo s pořadovým číslem 17 o dva roky později. Eugene Cernan, Ronald Evans a Harrison Schmitt měli k dispozici měsíční vozítko LRV, které sice jezdilo jen rychlostí 10 km/h, ale zato uvezlo kromě astronautů i 100 – 150 kg vědeckého vybavení nebo nákladu. Jenomže Eugen Cernan na první vycházce zavadil geologickým kladívkem o pravý zadní blatník z plastu. Ten nevydržel a odlomil se. Během jízdy byli pak astronauti i vozítko zasypávání velmi jemným a vysoce abrazivním lunárním prachem. Ten škodil nejen skafandrům, ale i samotnému vozítku. Podobný problém už řešila posádka Apolla 16, která byla nyní v záloze. Podařilo se jim vymyslet zajímavý postup opravy, ke které použili složenou geologickou mapu, lepící pásku a šroubovací svorku. Při dalším výstupu Cernan a Schmitt postup použili a vše fungovalo.

Přehled pilotovaných letů mise Apollo

Start

Kosmická loď

Posádka

Doba letu

Poznámka

21. 12. 1968

Apollo 8

F. Borman

J. A. Lowell

W. A. Anders

6 dní

oblet

3. 3. 1969

Apollo 9

J. A. McDivitt

R. L. Schweickart

D. R. Scott

10 dní

test lunárního modulu

18. 5. 1969

Apollo 10

T. Stafford

E. A. Cernan

J. Young

8 dní

oblet

16. 7. 1969

Apollo 11

N. Armstrong

E. Aldrin

M. Collins

8 dní

přistání

21,7 kg vzorků

14. 11. 1969

Apollo 12

Ch. Conrad

R. Gordon

A. Bean

10 dní

přistání

34,4 kg vzorků

11. 4. 1970

Apollo 13

J. Lowell

F. Haise

J. Swigert

5 dní 22 hodin

oblet při vážné závadě a návrat

31. 1. 1971

Apollo 14

A. Shepard

S. Roosa

E. Mitchell

9 dní

přistání

42,9 kg vzorků

26. 7. 1971

Apollo 15

D. Scott

A. Worden

J. Irwin

12 dní

přistání

76,8 kg vzorků

16. 4. 1972

Apollo 16

J. Young

Ch. Duke

T. Mattingly

11 dní

přistání

94,7 kg vzorků

7. 12. 1972

Apollo 17

E. Cernan

H. Schmitt

R. Evans

12,5 dní

přistání

110,5 kg vzorků

 

Autor textu

Autor textu: 

Rezervace a nákup vstupenek

Recepce

Poradíme Vám s objednáním a nákupem vstupenek.