Jak exponát vypadá
Jak exponát vypadá: 
Autor textu
Autor textu: 
O čem je tento exponát
O čem je tento exponát: 
Nasedněte do kabiny rypadla, chyťte ovládací páky a přesunujte náklad pomocí lopaty. Provozování dolu je složitý proces. Přebytečný kámen musí být naložen a převezen do drtící stanice. V lomech se kámen nakládá pomocí bagru. Nakládání vyžaduje rychlost, přesnost a opatrnost.
K přemísťování hornin se používají bagry, rypadla nebo exkavátory. V povrchových dolech (lomech) se používají rypadla, v hlubinných dolech kolové nakladače nebo lopatové nakladače upravené pro stísněný prostor.

Teorie

V povrchových dolech se k přemísťování velkého množství vytěženého materiálu používají korečková rypadla. Materiál na tomto druhu rypadla je nabírán jednotlivými korečky zasazenými do dlouhého korečkového vodiče připojeného ke stroji. Korečky se po něm pohybují připojené k řetězu. Díky tomuto způsobu dobývání je výsledný materiál více sypký než při těžbě kolesovým rypadlem, a proto se korečkovým rypadlem často těží právě materiály jako písky, skrývková zemina apod. Podle typu rypadla – otočné nebo neotočné – se pak těží pouze výškový nebo hloubkový řez nebo se postupuje v obou směrech, tedy že se korečkový vodič pohybuje jak vertikálně tak horizontálně, obdobně jako je tomu u kolesového rypadla. Korečkové rypadlo je stroj pracující nepřetržitě.

V lomu ČSA v severních Čechách se k odstranění skrývky (horní vrstvy horniny) používá unikátní zařízení – korečkové rypadlo RK5000, jediné na světě. Není to žádný drobeček, má výšku čtrnáctipatrového domu, délku 158 metrů a váží jako 34 Boeingů 747 dohromady. Pohybuje se sice velmi pomalu, zato má obrovskou sílu a výkon. Vnitřek rypadla skrývá strojovny, vlastní vodní nádrž i kancelář.

Rypadlo RK5000.

Dnes se korečková rypadla nahrazují kolesovými rypadly, stroji s nepřetržitým pracovním cyklem. Kolesová rypadla se dělí na velkostroje a kolesové nakladače, které mají o dost menší objem vytěženého materiálu za danou časovou jednotku. Své uplatnění nachází na skládkách a překladištích sypkých hmot, zatímco kolesové rypadlo - velkostroj se používá k těžbě skrývky a uhlí v povrchových dolech (lomech). Vzhledem k tíze kolesových rypadel ve formě velkostrojů je nutná jejich montáž přímo na místě nebo v těsné blízkosti místa určení, kam se poté přesunou. Celá montáž a výroba velkostroje může zabrat až několik let. Vyráběna jsou na zakázku přesně podle jejich specifického využití - zohledňují se všechny podmínky, ve kterých bude rypadlo pracovat. Životnost takového stroje se odhaduje až na 40 let. Do roku 1989 se v ČR vyráběly základní typy kolesových rypadel pod označeními K 300, KU 300, KU 300B, K 800, K 800 B a KU 800.


Koleso při těžbě skrývky v Lomu Bílina.
Zdroj: commons.wikimedia.org. Under Creative Commons.
Autor textu
Autor textu: 
Tento text se týká exponátu
Tento text se týká exponátu: 
Uvedený exponát je součástí expozice
Uvedený exponát je součástí expozice: 

Rezervace a nákup vstupenek

Recepce

Poradíme Vám s objednáním a nákupem vstupenek.