Cirrus dosahuje nejvyšších výšek, zpravidla v létě nad 10 km. Má vláknitý vzhled a často hedvábný lesk. Celý oblak je tvořen pouze ledovými částicemi (nachází se ve výšce, kde se teploty celoročně pohybují kolem –45 až –70 °C). nevypadávají z něj srážky. Příčinou vzniku je především výstup teplejšího vzduchu podél frontální plochy teplé fronty nebo transformace např. z horních částí bouřkových oblaků a dešťových sloh, vyskytuje se v oblasti vysokého tlaku vzduchu.

Je tvořen vzájemně oddělenými oblaky v podobě bílých jemných vláken, bílých plošek nebo úzkých pruhů (Cirrus fractus). Někdy má také vzhled peříček nebo háčků (Cirrus uncinus), hustého závojového oblaku proti slunci šedivého (Cirrus spissatus), vloček s neostrými spodními okraji (Cirrus floccus), v horní části kupovité vrcholky nebo věžičky dobře pozorovatelné z profilu (Cirrus castellanus). Podle odrůd můžeme rozlišovat ještě další typy: složený z oblačných vláken, které se různě proplétají (Cirrus intortus), připomínají rybí kostru či páteř (Cirrus vertebratus), oblaky uspořádané do širokých rovnoběžných pásů (Cirrus radiatus), oblačné vrstvy nebo skupiny naskládané hustě nad sebou, mohou se i spojovat (Cirrus duplicatus).


Cirrus.
Zdroj: commons.wikimedia.org. Under Creative Commons.

Cirrocumulus tvoří tenké nebo větší skupiny nebo vrstvy bílých oblaků bez vlastního stínu, které jsou složené z velmi malých oblačných částí v podobě zrn, vlnek apod. Většinou jsou jednotlivé části oblaků od sebe odděleny. Cirrocumulus se skládá jen z ledových krystalků (ojediněle může obsahovat přechlazené vodní kapičky). Na tomto oblaku můžeme pozorovat halo. Cirrocumulus vzniká nejčastěji vlivem konvekčních pohybů v horní části atmosféry nebo se vyskytuje i u oblačnosti studených front. Může vzniknou přeměnou z oblaků typu cirrus, cirrostratus a altocumulus. Z tohoto oblaku nepadají srážky, ale mohou se objevit srážkové pruhy (tzv. virga, pruhy srážek, které se nedostanou k zemskému povrchu).


Cirrocumulus.
Zdroj: commons.wikimedia.org. Under Creative Commons.

Cirrostratus je průsvitný bělavý oblačný závoj vláknitého nebo hladkého vzhledu tvořící vrstvu, která zakrývá často celou oblohu (ale nemusí). Na tomto oblaku se již často projevují halové jevy. Z tohoto oblaku srážky nepadají, je oblakem ledovým. Jeho charakteristickou vlastností je, že jím prosvítá Slunce nebo Měsíc a v případě svitu Slunce pak předměty na zemi vrhají stíny. Jen v zimním období se může stát, že jím Slunce neprosvítá, příčinou je to, že se Slunce nachází velice nízko. Oblak se vyskytuje jako přirozená součást teplých front, okluzních, ale i studených front prvního druhu. Často vzniká rozpadem rozsáhlé bouřkové oblačnosti z minulého dne, transformací z oblaků typu cirrus, cirrocumulus a altostratus. Výskyt tohoto oblaku přináší většinou brzké zhoršení počasí (přibližování teplé fronty).


Cirrostratus.
Zdroj: commons.wikimedia.org. Under Creative Commons.

Autor textu

Autor textu: 

Rezervace a nákup vstupenek

Recepce

Poradíme Vám s objednáním a nákupem vstupenek.